Секирани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Секирани е село во Општина Битола, во околината на градот Битола.


Секирани
Секирани се наоѓа во Македонија
Секирани (Македонија)
Координати 41°07′20″ СГШ 21°15′55″ ИГД / 
Општина Општина Битола
Население 114 жит.
Надм. височина 614 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“


Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година, селото Секирани брои 114 жители, сите Македонци.

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]