Оптичари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оптичари
Оптичари се наоѓа во Македонија
Оптичари (Македонија)
Координати 40°59′10″ СГШ 21°25′15″ ИГД / 
Општина Општина Битола
Население 317 жит.
Надм. височина 569 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Оптичари — село во Општина Битола, во околината на градот Битола.


Географиja и местоположба[уреди]

Оптичари се наоѓа во јужниот дел на плодното Битолското Поле, на територијата на Општина Битола. Селото е рамничарско, на надморска височина од 578 метри. Од градот Битола е оддалечено 12 км. Атарот зафаќа простор од 16,7 км2. Обработливото земјиште зафаќа површина од 1.530 ха, а 140 ха се под пасишта. До селото има асфалтиран пат. Изграден е водовод за снабдување на населението со чиста и здрава вода за пиење.

Историja[уреди]

Куќа во Оптичари за време на Првата Светска војна

Првиот пишан помен за Оптичари е од периодот меѓу 1650 и 1750 година.[1] Во 1912 година тука се затекнати 40 македонски домаќинства, од кои половината биле чифчии, а половината рајати. Таа година чифлици имале: Мемиш-ага, Шаќир-ага, Идриз-бег, Рифан-ефенди, Абдула, Малик, Салија и Рашид, сите од Битола.[1] По 1912 година, земјата била разделена на жителите по основа на аграрната реформа.[1]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Цркви[2]
Археолошки локалитети

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

  • Ицо Најдовски - австралиски научник и активист на македонската заедница во Австралија.
  • Благоја Нешковски (Бил Нешковски) (1964 - 1989), австралиски режисер и актер.

Култура и спорт[уреди]

Во Оптичари постои Фудбалски клуб „Младост“.

Иселеништво[уреди]

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Ф. Трифуноски, Јован (1998) (на српски). Битољско-прилепска котлина. Српска академија наука и уметности. стр. 185. 
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  3. 3,0 3,1 3,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди]