Лерин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Флорина пренасочува тука. За повеќе значења видете Флорина (појаснување).
Лерин
Φλώρινα
Поглед на рамнината и градот Лерин
Поглед на рамнината и градот Лерин
Местоположба
Лерин се наоѓа во Грција
Лерин
Координати 40°47′ СГШ 21°24′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Западна Македонија
Округ: Лерин
Градоначалник: Стефанос Папанастасиу
Население (2001)[1]
 - Население: 16.771
 - Површина: 150,6 км2
 - Густина: 111 жит/км2
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Надм. височина: 663 м
Пошт. бр.: 531 00
Повик бр.: 23850
Рег. табл.: ΡΑ
Портал
www.cityoflorina.gr

Лерин (грчки: Φλώρινα) е град во Егејска Македонија, според современата административна поделба на Република Грција се наоѓа во западниот дел на периферијата Западна Македонија, и е главен град на префектурата Лерин. Сместен е на западниот раб на Пелагонија во Леринското Поле, на надморска височина од 680 метри. Со железничка пруга градот е поврзан со Битола и Солун. Градот има 16.771 жител, од кои се смета дека значаен број е македонско население.

Во Лерин се наоѓа седиштето на организацијата на Македонците во Грција - Виножито.

Историја[уреди]

Бугарска Црква во Лерин (1910), под јурисдикција на Бугарската Егзархија.

Името веројатно потекнува од зборот χλωρό (македонски: зелено) што се однесува на климата и вегетацијата на областа. Како град и област со доминантно македонско население, Лерин во историјата дал голем број на македонски борци, револуционери и херои. Во времето на Отоманската империја, во Лерин и Леринско крстосувале повеќе македонски чети кои биле организирани од познатиот револуционер поп Коста од леринското село Буф. Врз основа на леринскиот говор во 1925 година грчката влада под притисок на лигата на народите ќе го изработи Букварот (Абецедарот) за учениците Македонци, кој по запалувањето на возот со кој бил транспортиран беше повторно издаден и промовиран во Солун и Атина во 2006 година. Лерин и леринско ќе дадат и голем број на партизани и борци во ДАГ за време на втората светска војна (1941 - 1945) и граѓанската војна во Грција (1945 - 1949), за што македонското население ќе доживее невиден терор, убиства, мачења и протерувања од своите огништа од страна на грчките власти. Најкрвав настан ќе биде убиството со обезглавување на повеќе млади Македонци и Македонки, од страна на грчките монархофашистички сили и англиските војници, среде бел ден во центарот на Лерин. Денес е актуелна состојбата со земјиштето на кое се наоѓа масовна гробница со тела на Македонци и Грци - борци на Демократската Армија на Грција кои загинале во битката за Лерин.

Во податоците на бугарскиот патеписец Васил К'нчов и Бугарската Егзархија од крајот на XIX век, Лерин бил претставуван како мешан бугарско-турски град.[2]

Населби[уреди]

Според пописот од 2001, општина Лерин брои 16.771 жител. Населбите во неа се:

  • Народна секција Флорина (14.555 жители)
  • Народна секција Алона
  • Народна секција Арменохори
  • Народна секција Корифи
  • Народна секција Месонисио
  • Народна секција Проти
  • Народна секција Скопија
Народна Секција Тривуно (10 жители)

Родени во Лерин[уреди]

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]

  • ВИНОЖИТО, Официјален веб сајт на партијата на Македонците во Република Грција

Белешки[уреди]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)
  2. В. Кѫнчовъ, Македония. Етнография и Статистика, Българско Книжовно Дружество, София, 1900, с. 249