Воден

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Воден
Έδεσσα
Водопадите во Воден
Водопадите во Воден
Местоположба
Воден се наоѓа во Грција
Воден
Координати 40°48′ СГШ 22°03′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Централна Македонија
Округ: Постол
Население (2001)[1]
 - Население: 18.253
 - Површина: 38,9 км2
 - Густина: 469 жит/км2
Општина
 - Население: 25.619
 - Површина: 321,2 км2
 - Густина: 80 жит/км2
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Надм. височина: 320 м
Пошт. бр.: 582 00
Повик бр.: 23810
Рег. табл.: ΕΕ
Портал
www.edessacity.gr

Воден (грчки: Έδεσσα, до 1923: Βοδενά) — град во Егејска Македонија, северозападно од Солун, или поточно во округот Постол. Населението брои 18.253 жители (2001). Преку железничка пруга Воден е поврзан со Лерин и Битола кон запад, додека пак со Солун кон југоисток. Во непосредна близина на градот се наоѓаат неколку природни езера и водопади, кои се голема туристичка атракција. Воедно, поради неговата околина се претпоставува дека го добил името Воден. Исто така и низ самиот град течат голем број на поточиња.

Демографија[уреди]

Кон крајот на 19 век, Воден е град со мешано македонско и турско население. Христијанското население било разделено меѓу Бугарската Егзархија и Цариградската Патријаршија. По податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев, во 1905 година во Воден имало 3.600 Бугари-егзархисти и 6.280 Бугари-патријаршисти (гркомани), 30 Власи и 270 Роми. Во градот функционирале три школи на бугарски јазик (две основни и едно прогимназијално) и три грчки (две основни и едно прогимназнијално).[2]

Македонците во Воден и Воденско[уреди]

Во градот и неговата околина денес живеат голем број на Македонци и македонскиот јазик сѐ уште се зборува во меѓусебната комуникација во повеќе воденски села и во самиот град Воден, а преку репортажа на весникот „Време“ Македонците од Воден и Воденско јавно ги искажале своите маки за изумирањето на македонскиот јазик меѓу младите и за зачувувањето на македонските традиции во воденските села.. Македонската организација и политичка партија Виножито планирала да отвори македонски културен центар во градот, но тоа било спречено од грчките власти кои не го признаваат македонското малцинство во Егејска Македонија. Партијата Виножито својата прва седница на Централниот совет ја одржала токму во Воден на 26 јануари 1997.

Историја[уреди]

Старото егзархиско училиште во Воден.

Градот Воден и неговата околина имаат богата историја уште од античко време. Градот уште од самото основање припаѓал на античкото македонско кралство, а во околината на денешниот град Воден се наоѓала и македонската престолнита Ајга. Во времето на Отоманската империја, Воден и Воденско развиле многу богат македонски културен, национален и економски живот. Покрај панаѓурите кои се организирале, градот бил и попатна станица на некогаш најпрометната релација Солун - Битола. Во голем број се легендите, преданијата и фолклорот од воденскиот крај кој е неизоставен дел од македонскиот фолклор. Етничкиот состав на Воден и Воденско масовно се менува по поделбата на Македонија, а поголеми размери добива со насилните иселувања и протерувања на Македонците за време на Граѓанската војна во Грција (1945-1949).

Личности[уреди]

Извори[уреди]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)
  2. D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905