Негочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Негочани
Негочани се наоѓа во Грција
Негочани
Негочани (Грција)


Негочани е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди]

Селото Негочани е сместено во Леринско Поле, на 17 километри северно од градот Лерин, на самата граница со Република Македонија. Во селото постои граничниот контролен пункт Ники-Меџитлија.

Историja[уреди]

Селото потпаднало под власта на Грција, по Втората Балканска војна во 1913 година со Букурешкиот договор. Во 1926 година е прекрстено од Негочани во Ники, што значи победа.[1]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Населението во селото според пописот 2001 изнесува 489 жители, најголемиот број од нив Македонци.

Општествени институции[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]