Кожани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кожани
Κοζάνη
Саат кулата во центарот на градот
Саат кулата во центарот на градот
Местоположба
Кожани се наоѓа во Грција
Кожани
Координати 40°18′ СГШ 21°47′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Западна Македонија
Округ: Кожани
Окрузи: 20
Градоначалник: Лазарос Малутас
(од 2009 г.)
Население (2001)[1]
 - Население: 47.451
 - Површина: 366,018 км2
 - Густина: 130 жит/км2
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Надм. височина: 710 м
Пошт. бр.: 501 00
Повик бр.: +30 2461
Рег. табл.: KZ
Портал
www.kozanh.gr

Кожани е град во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)