Баница (Леринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Баница
Βεύη
Баница
Баница
Местоположба
Баница се наоѓа во Грција
Баница
Координати 40°46′ СГШ 21°37′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Западна Македонија (периферија)
Округ: Лерин
Општина: Мелити
Население (2001)[1]
Село
 - Население: 684
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Пошт. бр.: 539 74
Повик бр.: 2385
Banitsa.jpg
Vevi Center.JPG
Vevi School.JPG

Баница (грчки: Βεύη, "Веви") е село во општина Овчарани, префектура Лерин, Грција.

Географиja и местоположба[уреди]

Селото се наоѓа на 23 километри источно од градот Лерин, во западните падини на планината Ниџе, на патот Солун-Лерин-Битола.

Историja[уреди]

Најстарите археолошки пронајдоци укажуваат на римскиот период, како што е торзо од машка статуа [1]. За време на Османската империја се спомнува во турските дефтери со името Баниче, коешто броело 132 христијански домаќинства, во вилаетот Флорина од 1626-1627 година. Црквата „Св.Николај“ е изградена во 16 век.

Економија[уреди]

Лигнитните мини јужно от селото

На планината над Баница се наоѓа рудникот Веви, којшто работи од 1980-те години. Од него се добива лигнит со висок квалитет и таму работат повеќе луѓе од селото.

Демографија[уреди]

Година Население
1913 1.167 [2]
1920 1.653 [3]
1928 1.995 [4]
1940 2.245 [5]
1951 2.062 [6]
1961 2.105 [7]
1971 1.049 [8]
2001 688[9]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)

Надворешни врски[уреди]