2007 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во literature
Поврзани теми од периодот

Настани[уреди | уреди извор]

 • 1 јануари - Post-och Inrikes Tidningar ( Шведска ), најстариот преживеан весник во светот (започнат во 1645 година како Ordinari Post Tijdender ), почнaл да објавува само онлајн . 
 • [ Потребен е цитат ]5 март - Автомобил-бомба експлодира на улицата Мутанаби во Багдад, историскиот центар на книжарството во градот.
 • 1 април - Првата од серијата „ <i id="mwHQ">Дневникот на лудото дете</i> “ од Џеф Кини е објавена во форма на книга во Њујорк.[1]
 • 26 април - Драмата на Поли Стенхам „ Тоа лице“, напишана кога имала 19 години, била одиграна во театарот „Ројал Корт“ во Лондон.
 • 21 јули - Последната книга од серијата Хари Потер- Хари Потер и Реликвиите на смртта . [2]
 • 2 ноември - Музејот Томи Унгерер се отвора во Стразбур .[3]
 • 19 ноември – Објавен е првиот читач на е-книги Kindle .
 • 5 декември – Првата европска награда за книга е доделена на Гај Верхофштат за Соединетите Држави на Европа .
 • 11 декември - Тери Прачет ги информира фановите преку Интернет дека му била дијагностицирана ретка форма на Алцхајмерова болест .[4]

Нови книги[уреди | уреди извор]

Фикција[уреди | уреди извор]

Илјада чудесни сонца “-Халед Хосеини

Жанр фантастика[уреди | уреди извор]

Деца и млади[уреди | уреди извор]

Поезија[уреди | уреди извор]

 • Дејан Стојановиќ – Плес времена (Танц на времето) [6]

Не-фикција[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

Австралија[уреди | уреди извор]

 • Златен медал на АЛС : Алексис Рајт, Карпентарија
 • Награда Мајлс Френклин : Алексис Рајт, Карпентарија
 • Награда Патрик Вајт : Дејвид Роуботам

Канада[уреди | уреди извор]

 • Канада чита : Хедер О'Нил, Приспивни песни за мали криминалци, Le Combat des livres : Denis Thériault, L'Iguane
 • Награда Дејн Огилви : Мајкл В. Смит
 • Награда Една Штајблер за креативна нефикција : Линден Мекинтајр, Каузвеј [13]
 • Награди на генералниот гувернер : Повеќе категории
 • Награда за доверба на писателите на Хилари Вестон за немаштија: Ана Портер, Возот на Каштнер: Вистинската приказна за Ресо Каштнер, непознат херој на холокаустот
 • Награда за белетристика на довербата на писателите на Роџерс : Лоренс Хил, Книгата на црнците
 • Награда Гилер на Scotiabank : Елизабет Хеј, Доцни ноќи во воздух

Европа[уреди | уреди извор]

 • Награда Камеос : Антонио Лобо Антунес
 • Европа театарска награда : Роберт Лепаж и Питер Задек
 • Европска награда за книга : Гај Верхофштат, Соединетите Американски Држави
 • награда Гонкур : Жил Лерој, песна од Алабама [14]

Обединето Кралство[уреди | уреди извор]

 • Награда Кејн за африканско пишување : Моника Арак де Њеко „Дрвото Џамбула“
 • Џејмс Тејт Блек Меморијална награда за фикција: Розалинд Белбен, Нашите коњи во Египет
 • Џејмс Тејт Блек Меморијална награда за биографија: Розмари Хил, Божјиот архитект: Пугин и зградата на романтична Британија
 • Букерова награда : Ен Енрајт, Собирот
 • „Orange Broadband“ награда за фикција : до половина од жолто сонце од Чимаманда Нгози Адичи

Соединети Држави[уреди | уреди извор]

 • Њубери награда за литература за деца: Сузан Патрон, Вишата моќ на среќата
 • Награда Комптон Крук : Наоми Новик, Змејот на неговото височество
 • Книжевни награди Ламбда : Повеќе категории; види книжевни награди Ламбда 2007 година .
 • Награда ПЕН/Фокнер за фикција : до секој човек од Филип Рот
 • Пулицерова награда за фикција : до патот од Кормак Мекарти
 • Вајтинг награди : фикција: Бен Фонтан, Бред Кеслер, Далија Софер ; Нефикција: Карло Ротела, Питер Трахтенберг, Џек Тарнер ; Играат: Шила Калаган, Тарел Алвин МекКрејни ; Поезија: Пол Гостин, Кејт Марвин

Друго[уреди | уреди извор]

 • Книжевна награда СААРК: Махасвета Деви

Белешки[уреди | уреди извор]

 • Hahn, Daniel (2015). The Oxford Companion to Children's Literature (2. изд.). Oxford. University Press. ISBN 9780198715542.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Kinney, Jeff (April 1, 2007). Diary of a wimpy kid (Hardcover. изд.). New York: Amulet Books. ISBN 978-0810993136.
 2. 'Harry Potter' tale is fastest-selling book in history“. International Herald Tribune. 2007-07-23. Архивирано од изворникот на 2009-02-10. Посетено на 2011-05-21.
 3. „Tomi Ungerer - Lambiek Comiclopedia“.
 4. „Pratchett funds Alzheimer's study“. BBC News. 2008-03-13. Посетено на 2010-07-31.
 5. Hahn 2015, p. 602
 6. „Dejan Stojanović, Ples Vremena, Konras, Beograd, 2007“. Internet Archive.
 7. Faculty of Arts, March 20, 2009, Edna Staebler Award Архивирано на 8 декември 2012 г., Wilfrid Laurier University Headlines (News Releases), Retrieved 11/16/2012
 8. Bock, Hans-Michael; Bergfelder, Tim, уред. (1 September 2009). The Concise Cinegraph: Encyclopaedia of German Cinema. Berghahn Books. стр. 385. ISBN 978-0-85745-565-9.
 9. Christopher Hawtree (4 April 2007). „Guardian obituary“. The Guardian. Посетено на 9 January 2021.
 10. „Driss Chraïbi | Moroccan writer“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 2021-04-23.
 11. J. Beverley Smith. „Eames, Marion Griffith (Williams, Gwladys Marion Griffith) (1921-2007), historical novelist“. Dictionary of Welsh Biography. National Library of Wales. Посетено на 9 January 2021.
 12. „Kurt Vonnegut, Writer of Classics of the American Counterculture, Dies at 84“. The New York Times. 11 April 2007. Посетено на 30 December 2016.
 13. Faculty of Arts, 2007, Edna Staebler Award, Wilfrid Laurier University, Previous winners, Linden MacIntyre, Retrieved 11/16/2012
 14. Mélisande Queïnnec (4 November 2019). „Prix Goncourt : les livres primés font-ils toujours recette ?“. France TV Info. Посетено на 9 January 2021.