Чимаманда Нгози Адичие

Од Википедија — слободната енциклопедија


Чимаманда Нгози Адичие
Adichie in 2013
Роден/а15 септември 1977.(1977-09-15)(46 г.)
Enugu, Enugu State, Nigeria
ЗанимањеNovelist, short story writer, non-fiction writer
НационалностNigerian
Апсолвент наEastern Connecticut State University (BA)
Johns Hopkins University (MA)
Yale University (MA)
Период2003–present
Значајни делаPurple Hibiscus (2003)
Half of a Yellow Sun (2006)
Americanah (2013)
We Should All Be Feminists (2014)
Значајни наградиMacArthur Fellowship (2008)
Сопруг/аIvara Esege[1]
Деца1

Чимаманда Нгози Адичие (родена на 15 септември 1977 година)[3] е нигериска писателка чии дела се движат од романи до раскази до белетристика.[4] Таа беше опишана како Книжевниот додаток наТајмс “ како „најистакната“ од „поворка на критички ценети млади автори на англофони [која] успева да привлече нова генерација на читатели во африканската литература“.[5]

Адичи ги има напишано романите „ Виолетова хибискус“ (2003), половина од жолтото сонце (2006) и Америнемах (2013), колекцијата на раскази „Работи околу вратот“ (2009) и есејот со книга должина Ние сите треба да бидеме феминисти (2014) Нејзината најнова книга, Драга Ијевале, или Феминистички манифест во петнаесет предлози, беше објавена во март 2017 година.[6] Во 2008 година, таа беше наградена со грант на МекАртур Гениј.

Личен живот и образование[уреди | уреди извор]

Адичи е родена во градот Енгу во Нигерија, а расте како петто од шест деца во семејство Игбо во универзитетскиот град Несука во државата Енгу.[7] Додека растела, нејзиниот татко Jamesејмс Нвој Адичи бил професор по статистика на Универзитетот во Нигерија. Нејзината мајка Грејс Ифеома е првиот матичар на универзитетот.[8] Семејството изгубило скоро сè за време на Нигериската граѓанска војна, вклучувајќи ги бабите и дедовците. Селото на нејзиното семејство е во Аба [3] во државата Анамбра.[9]

Средното образование Адичи го завршува во Средното училиште на Универзитетот во Нигерија, Нсука, каде добила неколку академски награди.[10] Студира медицина и фармација на Универзитетот во Нигерија една и пол година. Во овој период, таа го уредува „Компас“, списание што го водеа католичките студенти по медицина на универзитетот. На 19-годишна возраст, Адичи ја напушта Нигерија, и оди да студира комуникации и политички науки на универзитетот Дрексел во Филаделфија, Соединетите Држави. Таа наскоро се префрла на државниот универзитет во Источен Конектикат за да биде близу нејзината сестра Уче,[11] која имала медицинска пракса во Ковентри, Конектикат. Кога растела во Нигерија, таа не била навикната да се идентификува според бојата на нејзината кожа. Тоа се сменило кога пристигна во Соединетите Држави на колеџ. Како африкански црнец во Америка, Адичи ненадејно се соочила со тоа што значи да се биде обоена личност во САД. Расата од идеја стана нешто што мораше да се снаоѓа и да научи.[12] Таа пишува за ова во нејзиниот роман Американец. Добила диплома од државниот универзитет во Источен Конектикат,[13] со разлика на сума кум лауд во 2001 година.[14]

Во 2003 година, таа ги завршила магистерски студии по творечко пишување на универзитетот nsон Хопкинс.[15] Во 2008 година, таа станува магистер по африкански студии од универзитетот Јеил.[16]

Адичи го дели своето време меѓу Нигерија каде предава работилници за пишување и САД.[1][17] Во 2016 година таа и беше доделена почесен степен - доктор по хумани писма, honisas shkaka, од Универзитетот Johонс Хопкинс.[18][19] Во 2017 година и бил доделен почесен степен - Доктор по хумани писма, honisas shkaka, од колеџот Хаверфорд [20] и Универзитетот во Единбург.[21] Во 2018 година, таа доби почесен степен, доктор по хумани писма, од колеџот Амхерст.[22]

„Сите ние треба да бидеме феминистки“, говорот TEDx, и стихот на песната „Беспрекорна“[уреди | уреди извор]

Во 2012 година, Адичи одржа говор на TEDx насловен: „Сите треба да бидеме феминисти“, предаден на TedXEuston во Лондон, кој е виден повеќе од пет милиони пати.[23] Таа ги сподели своите искуства како африканска феминистка и нејзините ставови за родовата конструкција и сексуалноста. Адичи рече дека проблемот со родот е во тоа што формира кои сме. Таа исто така рече: „Јас сум лута. Родот како што функционира денес е сериозна неправда. Сите треба да се лутиме. Лутината има долга историја на донесување позитивни промени, но покрај тоа што сум лута, јас сум и надежена затоа што верувам длабоко во способноста на човечките суштества да се направат и се преправат на подобро “.[24]

Делови од TEDx говорот на Адичи беа земени во песната на Бијонсе " Беспрекорна " во декември 2013 година.[25]

Харпер-Колинс објави есеј заснован на говорот како самостоен волумен, Сите треба да бидеме феминисти, во 2014 година. Таа подоцна во интервјуто за НПР рече дека „сè што ги тера младите да зборуваат за феминизмот е многу добра работа“.[8] Таа подоцна ја квалификува изјавата во интервју за холандскиот весник Де Волкскрант : „Друга работа што ја мразев беше тоа што ја читав насекаде: сега луѓето конечно ја познаваат, благодарение на Бијонсе, или: таа мора да биде многу благодарна. Го најдов тоа разочарувачки. Мислев: Јас сум писател и сум веќе некое време и одбивам да настапам во оваа шарада која сега очигледно се очекува од мене: ’Благодарение на Бијонсе, мојот живот никогаш повеќе нема да биде ист. Затоа не зборував многу за тоа. “ [26]

Адичи појасни дека нејзиниот посебен феминизам се разликува од онаа на Бијонсе, особено во нивните несогласувања за улогата што ја зафаќаат мажите во животот на жените, велејќи дека „Нејзиниот стил не е мој стил, но сметам дека е интересно што таа зазема став во политички и социјални прашања од неколку години. Таа прикажува жена која е одговорна за сопствената судбина, која си прави своја работа и има моќ на девојчиња. Многу сум понесена од тоа. “ [26] Како и да е, таа беше отворена против критичарите кои ги доведуваат во прашање ингеренциите на пејачката како феминистка и рече дека „Кој и да рече дека е феминист е крвав феминист“.[27]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Книги[уреди | уреди извор]

 • Виолетова хибискус, 2003 година, ISBN   978-0-00-718988-5
 • Половина од жолто сонце, 2006 година,
 • Работите околу вратот, 2009 година,
 • Американеах, 2013 година,

Есеи објавени во форма на книга[уреди | уреди извор]

 • Сите треба да бидеме феминисти, 2014 година,
 • Почитуван Ијеавеле, или Феминистички манифест во петнаесет предлози, 2017 година,

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Brockes, Emma (4 March 2017). „Chimamanda Ngozi Adichie: 'Can people please stop telling me feminism is hot?'. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 22 August 2017.
 2. "Chimamanda Ngozi Adichie". Front Row. Retrieved on 18 January 2014.
 3. 3,0 3,1 „Biography of Chimamanda Adichie“.
 4. Nixon, Rob (1 October 2006). „A Biafran Story“. The New York Times. Посетено на 25 January 2009.
 5. Copnall, James (16 December 2011), "Steak Knife", The Times Literary Supplement, p. 20.
 6. „About Chimamanda“. Chimamanda Ngozi Adichie Official Author Website (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-08-20. Посетено на 2018-05-24.
 7. Anya, Ikechuku (15 October 2005). „In the Footsteps of Achebe: Enter Chimamanda Ngozi Adichie“. African Writer.
 8. 8,0 8,1 "Feminism Is Fashionable For Nigerian Writer Chimamanda Ngozi Adichie". NPR, 18 March 2014.
 9. "Biography", The Chimamanda Ngozi Adichie website.
 10. Ezebuiro, Peace (2015-06-13). „Chimamanda Ngozi Adichie Husband, Family, Education, Biography, Facts“. Answers Africa (англиски). Посетено на 2019-05-09.
 11. "Why Chimamanda Ngozi Adichie Considers Her Sister a 'Firm Cushion' at Her Back", Vanity Fair, May 2016.
 12. "'Americanah' Author Explains 'Learning' To Be Black In The U.S.", Fresh Air, NPR, 27 June 2013.
 13. „Alumni Profiles – Adichie | Alumni Affairs | Eastern Connecticut State University“. www.easternct.edu. Архивирано од изворникот на 2017-01-16. Посетено на 16 January 2017.
 14. Okachie, Leonard (19 May 2011). „In the News | Chimamanda Selected as Radcliffe Fellow“. Radcliffe Institute for Advanced Study, Harvard University. Архивирано од изворникот на 2019-10-16. Посетено на 16 January 2017.
 15. „The Women of Hopkins“. The Women of Hopkins. Посетено на 16 January 2017.
 16. „Recent Alumni“. african.macmillan.yale.edu. Yale Council on African Studies. Посетено на 16 January 2017.
 17. „Chimamanda Ngozi Adichie profile“. The Guardian. Посетено на 26 December 2013.
 18. "Eight to receive Johns Hopkins honorary degrees at commencement ceremony", HUB, Johns Hopkins University, 22 April 2016.
 19. "You can now call her Dr Adichie" Архивирано на 10 ноември 2018 г., This Is Africa, 19 May 2016.
 20. "Commencement 2017 Honorary Degrees", Haverford College, 15 May 2017.
 21. "Acclaimed author receives honorary degree", The University of Edinburgh, 28 July 2017.
 22. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2021-03-08. Посетено на 2019-10-16.
 23. „We should all be feminists – Chimamanda Ngozi Adichie at TEDxEuston“. YouTube. 12 April 2013. Посетено на 30 August 2013.
 24. "TED | We should all be feminists – Chimamanda Ngozi Adichie at TEDxEuston (transcript)". Vialogue, 30 December 2013.
 25. Raymer, Miles (4 September 2014), "'Billboard' Hot 100 recap: Beyonce's 'Flawless' finally hits the chart" Архивирано на 19 октомври 2014 г., Entertainment Weekly.
 26. 26,0 26,1 Kiene, Aimée (7 October 2016). „Ngozi Adichie: Beyoncé's Feminism Isn't My Feminism“. Volkskrant.
 27. Danielle, Britni (20 March 2014), "Chimamanda Ngozi Adichie Defends Beyoncé: 'whoever Says They're Feminist is Bloody Feminist'" Архивирано на 23 април 2014 г., Clutch.