Викај ме со твоето име (2007)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Викај ме со твоето име“ (2007 година) е роман на американскиот писател Андре Есимен кој се посветува на цутењето на романтичната врска меѓу интелектуано-напредното и љубопитно 17-годишно момче по име Елио Перлмен со американско-италијанско еврејско потекло и 24-годишниот научник Оливер со американско еврејско потекло. Дејството се случува во 1980-тите во Италија. Романот ја раскажува приказната за нивната летна романса и следните 20 години. Неговото продолжение, „Следи ме“, беше објавено во 2019 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Waldman, Katy. "Find Me" Is a Shallow Sequel to "Call Me By Your Name". The New Yorker (англиски). Посетено на 2020-05-27.