Црква Свети Апостоли (Москва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Црква Свети Апостоли (појаснување)
Црква на Дванаесетте апостоли
Церковь Двенадцати Апостолов
Dvenadsatapostolov.jpg
Основни податоци
Место Москва, Русија
Религија Православие
Држава Русија
Округ Московски Кремљ
Водство Руска Православна црква
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Руска архитектура
Карактеристики

Црквата на Дванаесетте апостоли (руски: Церковь Двенадцати Апостолов) е мала црква која се наоѓа во Московскиот кремљ во Русија. Храмот бил изграден на местото на поранешен храм кој датирал од времето на Борис Годунов.

Црквата била изградена во периодот од 1635 до 1656 година во традиционална руска архитектура. Објектот има пет куполи и богато украсен ентериер. Во 1680 година црквата го добила денешниот изглед, како и денешното си име. Во времето на комуниостичкото владеење на градот, црквата била затворена и се користела како музеј на уметноста.

Наводи[уреди | уреди извор]