Прејди на содржината

Црква Свети Апостоли (Москва)

Координати: 55°45′4″N 37°37′2″E / 55.75111° СГШ; 37.61722° ИГД / 55.75111; 37.61722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква на Дванаесетте апостоли
Церковь Двенадцати Апостолов
Основни податоци
МестоМосква, Русија
Припадностправославие
ЕпархијаМосковски Кремљ
ВодствоРуска Православна црква
Архитектонски опис
Архитектонски стилРуска архитектура

Црквата на Дванаесетте апостоли (руски: Церковь Двенадцати Апостолов) е мала црква која се наоѓа во Московскиот кремљ во Русија. Храмот бил изграден на местото на поранешен храм кој датирал од времето на Борис Годунов.

Црквата била изградена во периодот од 1635 до 1656 година во традиционална руска архитектура. Објектот има пет куполи и богато украсен ентериер. Во 1680 година црквата го добила денешниот изглед, како и денешното си име. Во времето на комуниостичкото владеење на градот, црквата била затворена и се користела како музеј на уметноста.

55°45′4″N 37°37′2″E / 55.75111° СГШ; 37.61722° ИГД / 55.75111; 37.61722

Наводи[уреди | уреди извор]