Разлика помеѓу преработките на „Егејско Море“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 12 години
с
ситно
с (ситна промена)
с (ситно)
'''Егејското море''' или '''Бело Море''' е дел од [[Средоземно море|Средоземното море]], а лежи меѓу [[Грција]] и [[Турција]]. Преку [[Босфор]], [[Мраморно море|Мраморното море]] и [[Дарданели|Дарданелите]] е поврзано со [[Црно море|Црното море]]. Се претпоставува дека е колевка на две големи [[Антика|антички]] култури - [[Микена|Микенската]] и [[Стара Грција|Грчката]]. Подоцна со морето владеат и [[Персија|Персиците]], [[Римско Царство|Римјаните]], [[Византија|Византиците]], [[Џенова|Џеновјаните]], [[Млетачка република|Млечаните]], како и [[Отоманско Царство|Османлиите]]. Денес, Егејското море го делат [[Грција]] (поголем дел) и [[Турција]] (помалиот дел).
 
Етимологијата на Егејското море најчесто се поврзува со името на митскот крал на [[Атина]] - [[Ајгеј]].
 
== Видете исто ==
97

уредувања

Прегледник