Разлика помеѓу преработките на „Долни Стубол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Родови: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Скопje → Скопје
с (→‎Историја: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Историja → Историја)
с (→‎Родови: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Скопje → Скопје)
 
* '''Староседелци:''' ''Бачковци (10 к.), Субашинци (12 к.), Враѓелци (3 к.), Циклевци (8 к.), Качарци (3 к.), Вршанци (6 к.), Малнковци (2 к.) и Умарци (8 к.)''
* Доселеници: ''Рашевци (5 к.)'' доселени се во XVIII век од селото [[Орашац]] кај [[Куманово]]; ''Клинчарци (6 к.)'' доселени се во XVIII век од некогашното село [[Чашица]]; ''Наџаковци (5 к.)'' доселени се во XVIII век од селото [[Куково]]; ''Кундинчани (3 к.) и Николовци (3 к.)'' доселени се од селото [[Кундино]]; ''Петреви (5 к.) и Голубови (3 к.)'' доселени се, но не знаат од каде.<ref>{{Наведена книга|title=Злетовска област. Географско-историски осврт|last=Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев|first=|publisher=|year=1974|isbn=|location=СкопjeСкопје|pages=}}</ref>
 
== Општествени установи ==

Прегледник