Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Историja: Исправка во изразувањето, replaced: машкото население од → се вели дека
с (→‎Демографија: Сменето со македонски апостроф, replaced: К'нчов → К’нчов)
с (→‎Историja: Исправка во изразувањето, replaced: машкото население од → се вели дека)
Селото е запишано како дервенџиско село, сè до 1583 година, со карактеристични дервенџиски давачки. Со пописот од 1519 година, Долно Косоврасти броело 64 семејства, од кои 63 христијански и само 1 муслиманско.
 
СпоредВо податоците„[[Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ за машкотосе населениевели оддека во 1873 година,г. селото имало 20 домаќинства со 71 жител, сите Македонци.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.</ref>
 
== Демографија ==

Прегледник