Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 74 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Демографија: Смисловна исправка, replaced: секретарот на бугарската егзархија → егзархискиот секретар, егзархисти → под врховенството н
с (→‎Надворешни врски: Врска до македонска верзија на картите за Гугл, replaced: hl=en → hl=mk, на Google Maps. → на Карти на Google)
с (→‎Демографија: Смисловна исправка, replaced: секретарот на бугарската егзархија → егзархискиот секретар, егзархисти → под врховенството н)
Според статистиката на бугарскиот етнограф [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] ([[Македонија. Етнографија и статистика|„Македонија, етнографија и статистика“]]) од 1900 година, селото Долно Косоврасти имало 600 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":02">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_42.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.263.]</ref>
 
Според секретаротегзархискиот на бугарската егзархијасекретар [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Долно Косоврасти имало 216 [[Македонци]], егзархистипод врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref name=":1">D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.184-185.</ref>
 
Според пописот од 2002 година, селото имало население од 813 жители, од кои се изјасниле:<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X]</ref>

Прегледник