Разлика помеѓу преработките на „Борис I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 23 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:RizMap08.jpg|thumb|десно|240п|Бугарија во времето на хан [[Пресијан]] и кнез [[Борис I]]]]
 
Во почетокот на неговото управување, Бугарите[[Бугари]]те влегле во серија на неуспешни воени конфликти со Источнофранкиска империја, [[Византија]] и [[Хрватска]]. Византискиот император [[Константин Порфирогенит]] запишал на кратко за еден неуспешен поход на Борис во соседното [[Српско кнежевство]], при кој престолонаследникот [[Владимир]] заедно со дванаесет големи боили паднале во заробеништво. Тогаш, од тага по својот син, Борис бил принуден да склучи мир. Борис ги изгубил сите војни кои ги водел.
 
 
== Бугарската патриаршија ==

Прегледник