Прејди на содржината

Повардарска епархија: Разлика помеѓу преработките

додаден/изменет шаблон
[проверена преработка][проверена преработка]
(додаден/изменет шаблон)
{{Infobox Orthodox Church|
[[File:Dioceses of the Macedonian Orthodox Church (2013-present).svg|400п|десно|thumb|Карта на епархиите во Македонија.]]
|show_name = [[Податотека:Macedonian cross.svg|left|40px]] <small>Повардарска епархија</small> [[Податотека:Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png|right|40px]]
|image = [[Податотека:Sts. Cyril and Methodius Church (Veles)9.jpg|300п]]
|caption = [[Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Велес]]
|founder = [[МПЦ]]
|independence =
|recognition = [[Православие]]
|primate=[[Агатангел Повардарски|Агатангел]]
|headquarters= [[Велес]]
|territory= [[Велес]], [[Кавадарци]], [[Неготино]], [[Валандово]], [[Богданци]], [[Демир Капија]], [[Гевгелија]]
|possessions=
|language=[[македонски]], [[старословенски]]
|population=
|website= http://www.povardarska-eparhija.org.mk}}
 
 
 
[[File:Dioceses of the Macedonian Orthodox Church (2013-present).svg|400п300п|десно|thumb|Карта на епархиите во Македонија.]]
'''Повардарската епархија''' е една од десетте епрахии на [[Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија]], која ја возглавува Неговото Вископреосвештенство [[митрополит г. Агатангел|митрополитот г. Агатангел]]. Повардарската епархија ги опфаќа градовите [[Велес]], [[Кавадарци]], [[Неготино]], [[Валандово]], [[Богданци]], [[Демир Капија]] и [[Гевгелија]].
 
683

уредувања