Мазендеран: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 124 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Iran Province
|province_name = Мазандаран
[[Податотека:Mazandaran Population history chart.gif|thumb|right|265px]]
[[Податотека:Caspian sea from namak abrood.jpg|thumb|right|265px|Поглед на Каспискиот брег од туристичкото место '''Намак Абруд''']]
[[Податотека:M-Alborz.jpg|thumb|right|265px|Мазандаран,Пејзаж малечкаво провинција со прекрасни пејсажиМазандаран]]
[[Податотека:Gold cup kalardasht.jpg|thumb|right|265px|'''Златниот пехар''', стар неколку милениуми]]
 
 
 
'''Мазандаран''' ([[Мазандарански јазик|Табаријански]]:'' مازرون Māzerūn'', [[фарси]]:'' مازندران'', [[руски]] -''Мазендеран'') е една[[покраини одво 30те провинцииИран|покраина]] во [[Иран]]. Главен град е [[Сари (град)|Сари]].
 
== Население ==
 
== Административна поделба ==
ПровинцијатаПокраината има површина од 23.701 kmкм².
 
Мазандаран е поделен на 15 [[Шахрестан]]и (исто толку и окрузи).
{{Mazandaran Labelled Map|float=left}}
 
== Мазандаран во литературатакнижевноста ==
 
Регионот Мазандаран е спомнат почесто во персискиот еп '''Шахнамех'''„[[Шахнаме]]“, тој е на север од [[Иран]] и кој е најмногу населен од Дивови (демони, џинови). Легендарниот ирански шах [[Каи Кавус]] и како и иранскиот херој '''Ростам''' превзеле подвиг да одат во Мазандарам за да се борат со демоните.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
== Мазандаран во литературата ==
Регионот Мазандаран е спомнат почесто во персискиот еп '''Шахнамех''', тој е на север од [[Иран]] и кој е најмногу населен од Дивови (демони, џинови). Легендарниот ирански шах [[Каи Кавус]] и како и иранскиот херој '''Ростам''' превзеле подвиг да одат во Мазандарам за да се борат со демоните
 
Познатиот стих од Шахнамех кога [[Зал]] ми кажува на [[Каи Кавус]]:
* [http://www.mazandaranmet.ir/ Метеорологија]
 
{{Commonscatрв|Mazandaran}}
{{ПровинцииПокраини во Иран}}
 
[[Категорија:ПровинцииПокраини во Иран| ]]
 
[[ar:مازندران (محافظة)]]

Прегледник