Мазендерански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мазандарански јазик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мазендерански јазик
Mazänderuni مازرونی
Tabäri تبری
Застапен воИран
Подрачјејужен брег на Касписко Езеро
Говорници3.3 милиони  (1993)
Јазично семејство
Дијалекти
мазендерански
шахмирзадски
горгански †
Писмоперсиско писмо
Статус
Регулативен органФакултет за лингвистика при Баболскиот Универзитет
Јазични кодови
ISO 639-3или:
mzn — мазендерански
srz — шахмирзадски
{{{mapalt}}}
Регионот каде се зборува мазендеранскиот јазик.

Мазендеранскиот (مازِرونی) или табарски (تبری) е ирански јазик од групата на индоирански јазици од јазичното семејство на индоевропски јазици. Јазикот воглавно се зборува во Иран, во покраините Мазендеран, Гилан и Голестан. Генетски гледано, јазикот е сроден со гилачкиот јазик, а поодалечен од персискиот јазик.[1][2]

Етимологија[уреди | уреди извор]

„Мазендеран“ потекнува од името на историскиот регион Мазендеран. Народот често го именува јазикот како „гилечки“. Името „табарски“ е името на стариот јазик кој се зборувал во регионот.

Писмо[уреди | уреди извор]

Јазикот целосно се запишува со персиско писмо.

Граматика[уреди | уреди извор]

Мазендеранскиот нема родови и е инфлективен јазик.[3] Општо гледиште е дека редоследот на зборовите во реченицата се подмет-прирок-предмет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Coon, "Iran:Demography and Ethnography" in Encyclopedia of Islam, Volume IV, E.J. Brill, pp. 10,8. Excerpt: "The Lurs speak an aberrant form of Archaic Persian" See maps also on page 10 for distribution of Persian languages and dialect
  2. Kathryn M. Coughlin, "Muslim cultures today: a reference guide," Greenwood Publishing Group, 2006. p. 89: "...Iranians speak Persian or a Persian dialect such as Gilaki or Mazandarani"
  3. Fakhr-Rohani, Muhammad-Reza. 2004. She means only her 'husband': politeness strategies amongst Mazanderani-speaking rural women. (Conference abstract) CLPG Conference, University of Helsinki, Finland, PDF

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]