Македонски куп во фудбал 2008-09

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Куп на Македонија
Сезона 2008–09
Прваци Работнички

Македонскиот куп во фудбал 2008-09 било 17. издание на Купот на Македонија. Во оваа сезона шампион бил Работнички и си обезбедил место во втората квалификациска рунда во Европа Лигата 2009-10.

Шеснаестинафинале[уреди | уреди извор]

Извлекувањето на двојките се одржало на 21 јуни 2008 во Скопје. Натпреварите се одиграле на 17 септември 2008.

Натпревар Клуб Резултат Клуб
1. Фортуна 2:3 Победа
2. Охрид 2004 3:0 (служ.) Башкими
3. Брегалница 2008 0:3 (служ.) Турново
4. Бардино 0:4 Милано
5. Караорман 0:3 (служ.) Беласица
6. Гостивар 0:3 (служ.) Миравци
7. Тетекс 0:1 Македонија Ѓ.П.
8. Локомотива 0:2 Работнички
9. Нов Милениум 1:0 Цементарница 55
10. Кравари 0:4 Шкендија 79
11. Бабуна 0:3 Вардар
12. Слога Југомагнат 2:4 Ренова
13. 11 Октомври 0:1 Металург
14. Влазрими 0:2 Силекс
15. Кожуф 1:4 Пелистер
16. Дрита 2:1 Напредок

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Извлекувањето на двојките се одржало на 22 септември 2008 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 22 октомври, додека вторите на 29 и 30 октомври 2008.

Натпревар Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
1. Металург 0:1 Милано 0:1 0:0
2. Вардар 1:3 Ренова 1:1 0:2
3. Работнички 3:0 Нов Милениум 1:0 2:0
4. Дрита 1:5 Миравци 1:1 0:4
5. Силекс 2:0 Беласица 2:0 0:0
6. Пелистер 6:1 Турново 4:0 2:1
7. Победа 1:5 Македонија Ѓ.П. 1:1 0:4
8. Шкендија 79 5:1 Охрид 2004 3:0 2:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Извлекувањето на двојките се одржало на 6 ноември 2008 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 26 ноември, додека вторите на 7 и 10 декември 2008.

Натпревар Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
1. Ренова 0:1 Работнички 0:0 0:1
2. Силекс 1:4 Милано 0:2 1:2
3. Пелистер 3:4 Шкендија 79 3:1 0:3
4. Миравци 1:4 Македонија Ѓ.П. 1:1 0:3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Извлекувањето на двојките се одржало на 25 декември 2008 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 8 април, додека вторите на 6 мај 2009.

Натпревар Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
1 Работнички 3:2 Шкендија 79 3:1 0:1
2. Македонија Ѓ.П. 2:1 Милано 2:0 0:1

Финале[уреди | уреди извор]

24 Мај 2009
16:30 CEST
Работнички 1 – 1 Македонија Ѓ.П. Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 2,000
Судија: Д.Мечкаровски (Скопје)
С.Пандев гол 89' Н.Клечкаровски гол 64'
  Пенали  
Вандаир Soccerball shade.svg
Фиљо Soccerball shade.svg
Ј.Трајчев Soccerball shade.svg
Г.Димовски Soccerball shade.svg
М.Перендија Soccerball shade cross.svg
Д.Савиќ Soccerball shade.svg
С.Пандев Soccerball shade.svg
6–5 де Брито Soccerball shade cross.svg
Т.Брњачевски Soccerball shade.svg
Н.Клечкаровски Soccerball shade.svg
М.Илиевски Soccerball shade.svg
Б.Милевски Soccerball shade.svg
Н.Лена Soccerball shade.svg
Д.Јовановски Soccerball shade cross.svg
Куп на Македонија
2008-09 Победник
Работнички 2ратитула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]