Македонски куп во фудбал 2006-07

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Куп на Македонија
Сезона 2006–07
Прваци Вардар

Македонскиот куп во фудбал 2006-07 било 15. издание на Купот на Македонија. Во оваа сезона шампион бил Вардар и си обезбедил место во првата квалификациска рунда во УЕФА Купот 2007-08.

Шеснаестина финале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграа на 30 јули 2006.

Клуб Резултат Клуб
Тиквеш 0:5 Македонија Ѓ.П.
Бабуна 0:6 Маџари Солидарност
Локомотива 1:6 Ренова
Илинден 2:1 (4-5 пен.) Силекс
Тиверија 0:6 Пелистер
Осогово 0:2 Башкими
Брегалница Делчево 0:3 (служ.)* Шкендија 79
Металург 3:0 Беласица
Дрита 0:0 (5-3 пен.) Караорман
11 Октомври 0:6 Вардар
Новаци 0:2 Работнички
Тетекс 2:2 (3-4 пен.) Брегалница Краун
Гостивар 2:1 Напредок
Турново 1:3 Победа
Милано 2:1 Влазрими
Дојранско Езеро 2:3 Меридиан ФЦУ
  • Натпреварот прекинат при резултат 0-2. Натпреварот доделен на Шкендија

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржа на 18 август 2006 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 20 септември 2006, а вторите на 18 октомври 2006.

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Победа 3:0 Шкендија 79 2:0 1:0
Вардар 5:1 Металург 4:1 1:0
Дрита 4:2 Брегалница Краун 3:0 1:2
Гостивар 3:6 Ренова 1:4 2:2
Милано 4:3 Башкими 2:1 2:2
Работнички 5:4 Илинден 4:0 1:4
Македонија Ѓ.П. 0:2 Меридиан ФЦУ 0:2 0:0
Маџари Солидарност 2:4 Пелистер 2:2 0:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржа на 20 октомври 2006 во Скопје. Првите натпревари се одиграа на 1 ноември 2006, а вторите на 29 ноември 2006.

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Вардар 4:2 Меридиан ФЦУ 4:1 0:1
Работнички 1:2 Милано 1:1 0:1
Дрита 3:7 Победа 2:1 1:6
Пелистер 2:2 Ренова 0:1 2:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржа на 5 декември 2006 во Скопје. Првите натпревари се одиграа на 11 април 2007, а вторите на 2 мај 2007 година.

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Победа 3:1 Милано 2:1 1:0
Вардар 3:2 Пелистер 2:1 1:1

Финале[уреди | уреди извор]

24 Mај 2007
20:15 CEST
Победа 1 – 2 Вардар Градски Стадион, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
М.Нацев гол 72' Х.Кировски гол 22'
Вандаир гол 27'
Куп на Македонија
2006-07 Победник
Вардар 5татитула