Сојузни држави и територии на Индија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Индиски ОкеанБенгалски ЗаливАндаманско МореАрапско МореЛакадивско Мореледник СијаченАндамани и НикобариЧандигарДадра и Нагар ХавелиДаман и ДиуДелхиЛакадивиПондишериПондишериПондишериАруначал ПрадешАсамБихарЧатисгарГоаГуџаратХарајанаХимачал ПрадешЏаму и КашмирЏаркандКарнатакаКералаМадја ПрадешМахараштраМанипурМегалајаМизорамНагаландОрисаПенџабРаџастанСикимТамил НадуТрипураУтар ПрадешУтаракандЗападен БенгалАвганистанБангладешБутанБурмаКинаНепалПакистанШри ЛанкаТаџикистанДадра и Нагар ХавелиДаман и ДиуПондишериПондишериПондишериПондишериГоаГуџаратЏаму и КашмирКарнатакаКералаМадја ПрадешМахараштраРаџастанТамил НадуАсамМегалајаАндра ПрадешАруначал ПрадешНагаландМанипурМизорамТеланганаТрипураЗападен БенгалСикимБутанБангладешБихарЏаркандОрисаЧатисгарУтар ПрадешУтаракандНепалДелхиХарајанаПенџабХимачал ПрадешЧандигарПакистанШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри ЛанкаШри Ланкаспорна територија во Џаму и Кашмирспорна територија во Џаму и Кашмир
Стислива карта на сојузните држави и територии на Индија

Индија е федерација[1] составена од 29 сојузни држави и 7 сојузни територии. Тие понатаму се делат на окрузи и други единици.[1]

Според Уставот на Индија, суверената власт врз државата/територијата ја делат државата/територијата и сојузната власт.[2]

Сојузни држави[уреди | уреди извор]

Сојузна држава ISO 3166 Рег.
таблички
Главен град Најголем град Државност Население[3] Површина
(км2)
Службени
јазици[4]
Дополнителни
служб. јазици[4]
Андра Прадеш IN-AP AP Хајдерабад (дејуре)
Амаравати (дефакто) б 1[5][6]
Вишакапатнам 1953 49.506.799 160.205 телушки
Аруначал Прадеш IN-AR AR Итанагар 1987 1.383.727 83.743 англиски
Асам IN-AS AS Диспур Гувахати 1950 31.205.576 78.550 асамски
Бихар IN-BR BR Патна 1950 104.099.452 94.163 хинди урду
Гоа IN-GA GA Панаџи Васко де Гама 1987 1.458.545 3.702 конкански маратски
Гуџарат IN-GJ GJ Гандинагар Ахмедабад 1960 60.439.692 196.024 гуџаратски
Западен Бенгал IN-WB WB Колката 1950 91.276.115 88.752 бенгалски, непалски[б 1] хинди, урду, санталски, одиски и пенџапски
Карнатака IN-KA KA Бангалор 1956 61.095.297 191.791 канадски англиски
Керала IN-KL KL Тируванантапурам 1956 33.406.061 38.863 малајалски
Мадја Прадеш IN-MP MP Бопал Индор 1956 72.626.809 308.252 хинди
Манипур IN-MN MN Импал 1972 2.855.794 22.347 манипурски англиски
Махараштра IN-MH MH Мумбај 1960 112.374.333 307.713 маратски
Мегалаја IN-ML ML Шилонг 1972 2.966.889 22.720 англиски касиски [б 2]
Мизорам IN-MZ MZ Ајзол 1987 1.097.206 21.081 англиски, хинди, мизовски
Нагаланд IN-NL NL Кохима Димапур 1963 1.978.502 16.579 англиски
Одиша IN-OR OD Бубанешвар 1950 41.974.218 155.820 одиски
Пенџаб IN-PB PB Чандигар Лудијана 1966 27.743.338 50.362 пенџапски
Раџастан IN-RJ RJ Џајпур 1956 68.548.437 342.269 хинди англиски
Сиким IN-SK SK Гангток 1975 610.577 7.096 англиски сикимски, гуруншки, лепчански, лимбуски, мангарски, сунварски, неварски, рајски, шерпски, таманшки
Тамил Наду IN-TN TN Ченај 1950 72.147.030 130.058 тамилски англиски
Телангана IN-TG TS Хајдерабадб 1 2014 35.193.978[7] 114.840[7] телушки, урду[8]
Трипура IN-TR TR Агартала 1972 3.673.917 10.492 бенгалски, кокборок, англиски
Утар Прадеш IN-UP UP Лакнау Канпур 1950 199.812.341 243.286 хинди урду
Утараканд IN-UT UK Дерадунб 3 2000 10.086.292 53.483 хинди санскрит[9]
Харајана IN-HR HR Чандигар Фаридабад 1966 25.351.462 44.212 хинди пенџапски[10][11]
Химачал Прадеш IN-HP HP Шимла (лете)
Дарамсала (зиме)
Шимла 1971 6.864.602 55.673 хинди англиски
Чатисгар IN-CT CG Наја Рајпур Рајпур 2000 25.545.198 135.194 хинди
Џаму и Кашмир IN-JK JK Сринагар (лете)
Џаму (зиме)
Сринагар 1950 12.541.302 222.236
101.387б 2
урду
Џарканд IN-JH JH Ранчи Џамшедпур 2000 32.988.134 74.677 хинди урду[12]
 • ^б 1 Сè до 2 јуни 2014 г. во Андра Прадеш влегувала и територијата на денес одделната сојузна држава Телангана.[13][14][15] Хајдерабад, кој целосно е во границите на Телангана, има привремена улога на главен град на обете сојузни држави во траење до 10 години.[16] Владата и законодавниот дом на Андра Прадеш на почетокот на 2017 г. се преселиле во привремени згради во Амаравати, кој треба да стане главен град.[5]
 • ^б 2 Џаму и Кашмир зафаќа површина од 222.236 км2 според индиското правополагање; од нив 101.387 км2 се под индиска управа
 • ^б 3 Дерадун е привремен главен град на Утараканд. Гратчето Герсен е предвидено да се развие во главен град.

Сојузни територии[уреди | уреди извор]

Сојузна територија ISO 3166-2 Рег.
таблички
Главен град Најголем град Население[3] Површина
(км2)
Службени
јазици[4]
Дополнителни
служб. јазици[4]
Андамани и Никобари IN-AN AN Порт Блер 380.581 8.249 хинди, англиски
Дадра и Нагар Хавели IN-DN DN Силваса 343.709 491 гуџаратски, хинди маратски
Даман и Диу IN-DD DD Даман 243.247 112 англиски, гуџаратски, хинди, конкански[б 3]
Делхи IN-DL DL Њу Делхи [б 4] 16.787.941 1.490 хинди пенџапски, урду[17]
Лакадиви IN-LD LD Каварати 64.473 32 англиски хинди
Пондишери IN-PY PY Пондишери 1.247.953 492 англиски,[18] тамилски малајалски, телушки
Чандигар IN-CH CH Чандигар [б 5] 1.055.450 114 англиски

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Бенгалскиот и непалскиот се службени во подокрузите Дарџилинг и Курсонг во рамките на округот Дарџилинг.
 2. Касискиот јазик е прогласен за дополнителен службен јазик за сите цели на окружно ниво во Каси и Џаинтија, Мегалаја.
 3. Општењето со сојузните држави и централната власт по правило се одвива на хинди или англиски.
 4. Делхи е и град и сојузна територија.
 5. Чандигар е и град и сојузна територија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Сојузни држави и територии“. конс. 7 септември 2007.  (англиски)
 2. Територијалност на извршната власт на сојузните држави во Индија - „Уставно право“, 1998 (англиски)
 3. 3,0 3,1 „List of states with Population, Sex Ratio and Literacy Census 2011“. 
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Report of the Commissioner for linguistic minorities: 50th report (July 2012 to June 2013)“ (PDF). Commissioner for Linguistic Minorities, Ministry of Minority Affairs, Government of India. Архивирано од изворникот (pdf) на 8 July 2016. конс. 14 January 2015. 
 5. 5,0 5,1 „After 2200 Years, Amaravati Gets Back Power!“. 
 6. „Data“. ap.gov.in. 
 7. 7,0 7,1 „Telangana State Profile“ (PDF). Telangana government portal. стр. 34. конс. 11 June 2014. 
 8. „Urdu Gets First Language Status“. 
 9. „Sanskrit: Reviving the language in today’s India – Livemint“. 
 10. Haryana grants second language status to Punjabi“, „Hindustan Times“, 28 јануари 2010.
 11. Punjabi gets second language status in Haryana“, „Zee news“, 28 јануари 2010.
 12. „Research data“. ierj.in. 
 13. Bifurcated into Telangana State and residual Andhra Pradesh State“, „The Times Of India“, 2 јуни 2014.
 14. „The Gazette of India : The Andhra Pradesh Reorganization Act, 2014“ (PDF). Ministry of Law and Justice. Government of India. 1 March 2014. конс. 23 April 2014. 
 15. „The Gazette of India : The Andhra Pradesh Reorganization Act, 2014 Sub-section“ (PDF). 4 March 2014. конс. 23 April 2014. 
 16. Sanchari Bhattacharya. „Andhra Pradesh Minus Telangana: 10 Facts“, „NDTV“, 1 јуни 2014.
 17. „Official Language Act 2000“ (PDF). Government of Delhi. 2 July 2003. конс. 17 July 2015. 
 18. „Regional data“ (PDF). lawsofindia.org. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]