Вртешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вртешка
Вртешка is located in Македонија
Вртешка
Местоположба на Вртешка во Македонија
Координати 41°45′32″N 22°25′05″E / 41.75889° N; 22.41806° E / 41.75889; 22.41806Координати: 41°45′32″N 22°25′05″E / 41.75889° N; 22.41806° E / 41.75889; 22.41806
Општина Карбинци
Население 6 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 30006
Надм. вис. 690 м
Вртешка на општинската карта
Вртешка во Општина Карбинци.svg

Атарот на Вртешка во рамките на општината
Commons-logo.svg Вртешка на Ризницата


Вртешка — село во Општина Карбинци, во околината на градот Штип.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во западните ограноци на Плачковица, во етнографскиот предел Радовишки Шоплук. Вртешка е едно од шесте плачковички села, кои припаѓаат на шопската етнографска целина. Селото е оддалечено 33 километри источно од градот Штип.

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото живееле 54 жители, сите Македонци.[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 6 жители, сите Македонци.[2]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 54 210 250 137 108 16 12 8 6

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 230.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]