Џумалија

Координати: 41°47′32″N 22°19′16″E / 41.79222° СГШ; 22.32111° ИГД / 41.79222; 22.32111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џумалија

Поглед на местото на некогашното село

Џумалија во рамките на Македонија
Џумалија
Местоположба на Џумалија во Македонија
Џумалија на карта

Карта

Координати 41°47′32″N 22°19′16″E / 41.79222° СГШ; 22.32111° ИГД / 41.79222; 22.32111
Регион  Источен
Општина  Карбинци
Област Јуруклак
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2207
Повик. бр. 032
Шифра на КО 30020
Џумалија на општинската карта

Атарот на Џумалија во рамките на општината
Џумалија на Ризницата

Џумалија — историско село во областа Јуруклак, денес во атарот на селото Калаузлија, Општина Карбинци, Македонија. Денес, во месноста има обработливи површини.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во областа Јуруклак, на северозападните ограноци на планината Плачковица, во денешниот атар на селото Калаузлија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Џумалија било село во Штипската каза на Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото имало 140 жители, сите Турци.[2]

Според Димитар Гаџанов, во 1916 година во селото живееле 141 жител, сите Турци.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 230.
  3. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, во: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 240.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]