Припечани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Припечани — село во Општина Карбинци, во околината Штип.

Припечани
Припечани is located in Македонија
Припечани
Местоположба на Припечани во Македонија
Општина Карбинци
Население 1 жит.
(поп. 2002)
Припечани на општинската карта
Припечани во Општина Карбинци.svg

Атарот на Припечани во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во пописните опширни дефтери од 1570 година, како село во Ќустендилскиот санџак, Кратовска каза, нахија Штип со 25 христијански семејства.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има само 1 жител, Македонец.[2]

Родови[уреди | уреди извор]

Припечани е македонско село.

Родови во селото: Бошковци (7 к.), Станковци (1 к.), Дедо-Андовци (1 к.), Гацановци (1 к.), Дедо-Јовановци (1 к.), Пановци (1 к.), Огњановци (1 к.), Неделковци (5 к.), Дедо-Јордевци (1 к.), Зафировци (1 к.), Атанасовци (1 к.) и Ефремовци (1 к.) сите наведени родови се староседелски; Зариовци (2 к.) доселени се од селото Црвена Јаболка кај Делчево (?). Ја знаат следната генеологија Сокол (жив на 75 год. крајот на 1950тите) Стојил-Зарија, кој се доселил во селото; Гиговци (2 к.) и Ѓоргијовци (1 к.) порано биле еден род, доселени се од соседното село Мојанци; Домазетовци (1 к.) потекнуваат од домазет доселен однекаде.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во изборното место бр. 2323 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Руљак.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 19 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ, опширен пописен дефтер за Ќустендилскиот санџак од  1570 година, том V, книга V, Архив на Македонија, Матица Македонска, стр.291
  2. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  3. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.
  4. "Описи на ИМ". Посетено на 6 ноември 2019.
  5. "Претседателски избори 2019". Посетено на 6 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]