Муратлија

Координати: 41°45′3″N 22°23′13″E / 41.75083° СГШ; 22.38694° ИГД / 41.75083; 22.38694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Муратлија

Поглед кон остатоците од селото

Муратлија во рамките на Македонија
Муратлија
Местоположба на Муратлија во Македонија
Муратлија на карта

Карта

Координати 41°45′3″N 22°23′13″E / 41.75083° СГШ; 22.38694° ИГД / 41.75083; 22.38694
Регион  Источен
Општина  Карбинци
Област Јуруклак
Население 42 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2207
Повик. бр. 032
Шифра на КО 30038
Надм. вис. 940 м
Муратлија на општинската карта

Атарот на Муратлија во рамките на општината
Муратлија на Ризницата

Муратлија — раселено село во областа Јуруклак, во Општина Карбинци, сместено во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Ова мало село се наоѓало во областа Јуруклак, во југоисточниот дел на територијата на Општина Карбинци, а на западните ограноци на планината Плачковица.[2] Селото било планинско, на надморска височина од 940 метри.[2]

Селото е сместено помеѓу селата Оџалија и Кучица и низ него поминува локалниот пат кој ги поврзува двете села.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Муратлија било село во Штипската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Атарот зафаќа простор од 1,2 км2.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194841—    
195345+9.8%
196123−48.9%
19716−73.9%
19810−100.0%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202142—    

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото имало 90 жители, сите Турци.[3] Според Димитар Гаџанов, во 1916 година во селото живееле 58 жители, сите Турци.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 25 до 50 Турци.[5]

Селото е наполно раселено во периодот по 1971 година, кога што броело 6 жители, турско население.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото немало жители.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 42 жители, сите Турци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 90 41 45 23 6 0 0 0 0 42
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]


Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во рамките на Општина Карбинци, која била една од ретките општини кои не биле променети по новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996-2004 година, селото исто така се наоѓало во Општина Карбинци.

Во периодот од 1965 до 1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата општина Штип. Селото припаѓало на некогашната општина Штип во периодот од 1957 до 1965 година. Во периодот од 1955 до 1957 година селото се наоѓало во рамките на тогашната општина Радање.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната Општина Радање, во која покрај селото Муратлија, се наоѓале и селата Вртешка, Голем Габер, Ебеплија, Јунузлија, Калапетровци, Калаузлија, Кепекчелија, Кошево, Курфалија, Кучилат, Кучица, Мал Габер, Мичак, Никоман, Оџалија, Почивало, Прналија, Радање и Шашаварлија. Селото припаѓало на Општина Кучица во периодот 1950-1952, во која влегувале селата Вртешка, Ебеплија, Кучица, Мичак, Муратлија и Прналија.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 2326 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на основното училиште во селото Радање. Во избирачкото место се опфатени селата Кучилат, Мал Габер, Мичак, Муратлија и Радање.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 374 гласачи.[12]

На парламентарните избори во 2020 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 378 гласачи.[13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 203. Посетено на 10 февруари 2021.
 3. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 231.
 4. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, во: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 240.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 10 февруари 2021.
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 10 февруари 2021.
 12. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Предвремени избори за пратеници 2020“. Посетено на 10 февруари 2021.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]