Терзилија

Координати: 41°45′57″N 22°21′1″E / 41.76583° СГШ; 22.35028° ИГД / 41.76583; 22.35028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Терзилија
Терзилија во рамките на Македонија
Терзилија
Местоположба на Терзилија во Македонија
Терзилија на карта
Координати 41°45′57″N 22°21′1″E / 41.76583° СГШ; 22.35028° ИГД / 41.76583; 22.35028
Регион Источен
Општина Карбинци
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 906 м
Терзилија на општинската карта

Атарот на Терзилија во рамките на општината
Терзилија на Ризницата

Терзилија — историско село во Штипско, во југоисточниот дел на денешна Општина Карбинци, источна Македонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на планината Плачковица, на атарската граница на селата Јунузлија и Ебеплија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Терзилија било село во Штипската каза.

Население[уреди | уреди извор]

Според Димтар Гаџанов во 1916 г. во селото живееле 67 Турци.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, во: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 240.