Кучилат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кучилат
Кучилат is located in Македонија
Кучилат
Местоположба на Кучилат во Македонија
Општина Карбинци
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 30030
Надм. вис. 605 м
Кучилат на општинската карта
Кучилат во Општина Карбинци.svg

Атарот на Кучилат во рамките на општината


Кучилат — село во Општина Карбинци, во околината Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото живееле Турци, а денес е иселено.

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Кучилат имало 250 жители, сите Турци.[1]

Според Димитар Гаџанов во 1916 година, во селото имало 109 жители, сите Турци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:[2]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 250[1] 109[3] 59 72

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 230.
  2. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика.
  3. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, в: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 240.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]