Црква „Св. Ѓорѓи“ - Вртешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Вртешка 3.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Карбинска
Местоположба
Координати 41°45′34.25″N 22°25′01.03″E / 41.7595139° N; 22.4169528° E / 41.7595139; 22.4169528Координати: 41°45′34.25″N 22°25′01.03″E / 41.7595139° N; 22.4169528° E / 41.7595139; 22.4169528
Населено место Вртешка
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 2005
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во плачковичкото село Вртешка, Македонија.

Црквата се наоѓа во самото село, веднаш до обновениот планинарски дом „Вртешка“.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на крајот на асфалтираниот пристап, кој се спушта од регионалниот пат до некогашното село Вртешка и планинарскиот дом.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната како параклис во 2005 година од страна на дарители од Штип и истата година е извршено мало осветување.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата е фрескоживописана од страна на зографот Златанов од Скопје.

Камбанарија[уреди | уреди извор]

Во 2010 година, црквата добила камбанарија, која истата година била и осветена од страна на митрополитот г. Иларион. Камбанаријата била донација на модната конфекција Беас-Астибо и членовите на планинарското друштво „Лисец“ од Штип.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Карбинска парохија“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Посетено на 2021-01-23.
  2. „Ѓурѓовден во Кочани и освет на камбанарија во с. Вртешка – Плачковица“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Посетено на 2021-01-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]