Бургас (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бургас
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајКасандриско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоПијавица
 • координати40°33′13″ N; 23°42′36″ E / 40.5537° СГШ; 23.70998° ИГД / 40.5537; 23.70998
Устие 
 • место
Холомонда
 • координати
40°35′51″ N; 23°29′01″ E / 40.5974° СГШ; 23.4836° ИГД / 40.5974; 23.4836Координати: 40°35′51″ N; 23°29′01″ E / 40.5974° СГШ; 23.4836° ИГД / 40.5974; 23.4836
Особености на сливот
Бургас (река) во рамките на Аристотел (општина)
извор
утока

Бургас или Бургазрека во Касандриско на Халкидичкиот Полуостров, Егејска Македонија. Му припаѓа на сливот на Бешичкото Езеро.[1]

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира од планината Пијавица под врвот Праматефтис под името Кравјака[1] (Κράβιακας), во 1969 г. сменето во Алепофолија (Άλεποφωλία).[2] Тече на запад и јужно од Варвара и северно под врвот Древеник (729,3 м) ја прима левата притока Ксиролакос. Свртува на југозапад, тука носејќи го името Неромана. Ја прима левата притока Ватилакос и свртува на северозапад. Овде е наречена Кидонцас. Излегува од планината, и под името Бургас се влева во реката Холомонда источно од селото Лезик.[1]

Притоки[уреди | уреди извор]

→ лева, ← десна

  • → Ксиролакос[1]
  • → Ватилакос[1]
  • → Цинтурас[1]
  • → Хајкома[1]
  • → Склитра[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  2. „Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 496. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος (грчки). Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 150): 1080. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)