Герлиц (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Герлиц
Landkreis Görlitz
—  Округ  —

Грб
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. цент. Герлиц
Површина
 • Вкупна 2,106 км2
Население (31 декември 2013)[1]
 • Вкупно 262.168 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. GR, LÖB, NOL, NY, WSW, ZI
Портал http://www.kreis-görlitz.de

Герлиц (германски: Landkreis Görlitz) — округ (Kreis) во Саксонија, Германија. Именуван е по неговиот главен град Герлиц. Се граничи (од запад надесно) со округот Бауцен, сојузната покраина Бранденбург, со Полска и Чешка.

Историја[уреди]

Округот бил основан во август 2008 со спојување на трите помали окрузи: округот Лебау-Цитау, Долношлезиска Горна Лужица и слободниот град Герлиц.

Географија[уреди]

Округот се состои од југоисточниот дел на Лужица и западниот дел од Шлезија, вклучувајќи дел од Лужичките Висорамнини. Лужичка Ниса создава дел од источната граница, додека Шпре тече низ западниот дел на округот.

Грб[уреди]

Грбот на округот Герлиц содржи симболи од државите кои некогаш владееле со округот. Црниот орел со полумесечина на градите се однесува на Шлезија. Крунисаниот лав со две опашки се однесува на Бохемија. Ѕидот се однесува на градот Бауцен и Горна Лужица и лисјата од липа се однесуваат на лужичката заедница.

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Бад Мускау
 2. Бернштат на Ајген
 3. Еберсбах-Нојгерсдорф
 4. Герлиц
 5. Хернхут
 6. Лебау
 7. Нојзалца-Шпремберг
 8. Ниски
 9. Остриц
 10. Рајхенбах
 11. Ротенбург
 12. Зајфхенерсдорф
 13. Вајсвасер
 14. Цитау
 1. Бајерсдорф
 2. Бертсдорф-Херниц
 3. Боксберг
 4. Дирхенерсдорф
 5. Габленц
 6. Грос Дибен
 7. Гросшенау
 8. Гросшвајдниц
 9. Хенихен
 10. Хајневалде
 11. Хоендубрау
 12. Хорка
 13. Јонсдорф
 1. Кодерсдорф
 2. Кенигсхајн
 3. Котмар
 4. Краушвиц
 5. Креба-Нојдорф
 6. Лавалде
 7. Лојтерсдорф
 8. Маркерсдорф
 9. Мителхервигсдорф
 10. Мика
 11. Најсеауе
 12. Одервиц
 13. Олберсдорф
 1. Опах
 2. Ојбин
 3. Квицдорф ам Зе
 4. Ричен
 5. Розенбах
 6. Шлајфе
 7. Шенау-Берцдорф
 8. Шенбах
 9. Шепстал
 10. Требендорф
 11. Фиркирхен
 12. Валдхуфен
 13. Вајскајсел

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]