Бауцен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бауцен
Landkreis Bautzen
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. цент. Бауцен
Површина
 • Вкупна 2,391.7 км2
Население (31 декември 2013)[1]
 • Вкупно 308.350 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. BZ, BIW, HY, KM
Портал http://www.landkreis-bautzen.de

Бауцен (германски: Bautzen, горнолужички: Wokrjes Budyšin) — округ во сојузната покраина Саксонија во Германија, вклучувајќи ги поранешните окрузи Бишофсверда и Каменц. Се граничи (од југ надесно) со Чешка, округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, слободниот град Дрезден и окрузите Мајсен и Герлиц. Со сојузната покраина Бранденбург се граничи на север. Округот е најголем во рамките на Саксонија, гледано во поглед на површината.

Историја[уреди]

Историски, поголемиот дел од Горна Лужица припаѓал на Чешка. По крајот на Триесетгодишната војна станал дел од Саксонија. Единствено, малиот град Ширгисвалде останал чешки до 1809.

Округот бил основан во 1994 со спојувањето на поранешните окрузи Бауцен и Бишофсверда. Округот Каменц и слободниот град Хојерсверда биле припоени кон округот во август 2008.

Географија[уреди]

Округот припаѓа на регионот Горна Лужица (Oberlausitz). На југ се протегаат Лужичките Планини. Пејзажот се израмнува на север.

Реката Шпре влегува во округот од југоисток и тече низ Ширгисвалде и Бауцен пред да го напушти на север. Пред Бауцен на реката има брана со вештачко езеро (Talsperre Bautzen, 5,5 км²).

Грб[уреди]

Грб Грбот на округот е идентичен од грбот на грофството на Горна Лужица. Грбот бил поставен околу 1350, кога шестте града на Горна Лужица основале конфедерација. Овој сојуз станал грофство под чешката круна во 1378.

Градови и општини[уреди]

Municipalities in BZ.svg
Градови Општини
 1. Бауцен (Budyšin)
 2. Бернсдорф
 3. Бишофсверда
 4. Елстра
 5. Гросрерсдорф
 6. Хојерсверда (Wojerecy)
 7. Каменц (Kamjenc)
 8. Кенигсбрик
 9. Лаута (Łuty)
 10. Пулсниц
 11. Радеберг
 12. Ширгисвалде-Киршау
 13. Вајсенберг (Wospork)
 14. Вилтен
 15. Витихенау (Kulow)
 1. Арнсдорф
 2. Бретниг-Хаусвалде
 3. Буркау (Porchow)
 4. Кроствиц (Chrósćicy)
 5. Куневалде
 6. Демиц-Тумиц
 7. Добершау-Гаусиг (Dobruša-Huska)
 8. Елстерхајде (Halštrowska hola)
 9. Франкентал
 10. Геда (Hodźij)
 11. Гросдубрау (Wulka Dubrawa)
 12. Гросхартау
 13. Гроснаундорф
 14. Гроспоствиц (Budestecy)
 15. Хазелбахтал
 1. Хохкирх (Bukecy)
 2. Лаусниц
 3. Лихтенберг
 4. Кенигсварта (Rakecy)
 5. Кубшиц (Kubšicy)
 6. Лоза (Łaz)
 7. Малшвиц (Malešecy)
 8. Небелшиц (Njebjelćicy)
 9. Нешвиц (Njeswaćidło)
 10. Нојкирх (Лужица)
 11. Нојкирх (Кенигсбрик)
 12. Обергуриг (Hornja Hórka)
 13. Охорн
 14. Ослинг
 15. Отендорф-Окрила
 1. Паншвиц-Кукау (Pančicy-Kukow)
 2. Пушвиц (Bóšicy)
 3. Рекелвиц (Worklecy)
 4. Радибор (Radwor)
 5. Ралбиц-Розентал (Ralbicy-Róžant)
 6. Раменау
 7. Шмелн-Пуцкау
 8. Шентајхен
 9. Швепниц
 10. Золанд на Шпре
 11. Шпретал (Sprjewiny doł)
 12. Штајна
 13. Штајнигтволмсдорф
 14. Вахау

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]