Лајпциг (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лајпциг
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. подр. Лајпциг
Адм. цент. Борна
Површина
 • Вкупна 1,646 км2
Население (31 декември 2012)[1]
 • Вкупно 259.207 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. L
Портал http://www.landkreisleipzig.de

Лајпциг (службено име: Landkreis Leipzig) е округ (Kreis) во Саксонија, Германија. Именуван е по градот Лајпциг, кој е опкружен од округот, но не е дел од него. Се граничи со (од запад надесно) покраината Саксонија-Анхалт, урбаниот округ Лајпциг, окрузите Северна Саксонија и Средна Саксонија и покраината Тирингија.

Историја[уреди]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Мулдентал и Лајпциг, како дел од реформата на окрузи во август 2008.

Грб[уреди]

Wappen Landkreis Leipzig SVG.svg

Географија[уреди]

Округот се наоѓа во низините околу Лајпциг. Главни реки во округот се Мулде, Вајсе Елстер и Плајсе.

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Бад Лаузик
 2. Белен
 3. Борна
 4. Брандис
 5. Колдиц
 6. Фробург
 7. Гајтхајн
 8. Грима
 9. Гројч
 10. Кичер
 1. Корен-Залис
 2. Марклеберг
 3. Маркранштет
 4. Наунхоф
 5. Пегау
 6. Регис-Брајтинген
 7. Рета
 8. Требзен
 9. Вурцен
 10. Цвенкау
 1. Белгерсхајн
 2. Беневиц
 3. Борсдорф
 4. Дојцен
 5. Елстертребниц
 6. Еспенхајн
 7. Гроспесна
 8. Лосатал
 1. Махерн
 2. Нарсдорф
 3. Нојкирич
 4. Отервиш
 5. Партенштајн
 6. Талвиц

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]