Борна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Борна
Rathaus mit Alter Wache Borna.jpg
Грб на Борна
Борна се наоѓа во Германија
Борна
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Лајпциг
Округ Лајпциг
Основни податоци
Површина 62 км2
Надм. височина 159 м
Население 19.424 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 313 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04552
Повик. бр. 0 34 33
Портал www.borna.de
Местоположбата на град Борна во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°07′00″ СГШ 12°30′00″ ИГД / 

Борна (германски: Borna) е град во Саксонија, Германија, главен град на округот Лајпциг. Се наоѓа околу 30 километри југоисточно од Лајпциг. Има околу 21.000 жители.

Историја[уреди]

Борна како град е стар повеќе од 750 години.

Од раниот 19-ти век, пејзажот околу Борна бил обликуван со отворени јагленокопи, чиј врв достигна во 1980-тите. Во последниве 20 години биле вложени огромни напори да се ревитализира пејзажот; со поплавување на отворените копови и создавање нови езер, како и засадување илјадници дрвја.

Современата историја на Борна била обогатена со префрлувањето на црквата од соседниот Хојерсдорф во Борна. На крајот на октомври во 2007, 14-вековната романескна градба на Црквата Емаус во Хојерсдорф (12 километри од Борна) била отсечена од земјата и преместена на плоштадот Мартин Лутер во Борна[2].

Знаменитости[уреди]

  • Црква Кунигунден
  • Црква на плоштадот Лутер
  • Градско собрание
  • Средно училише „Gymnasium Am Breiten Teich“
Градско собрание во Борна
Средно училиште

Наводи[уреди]