Рудни Планини (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оваа статија се однесува за округот во Саксонија, додека за планинскиот масив, видете Рудни Планини
Рудни Планини
Landkreis Erzgebirgskreis
—  Округ  —

Грб
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. цент. Анаберг-Бухолц
Површина
 • Вкупна 1.827 км2
Население (31 декември 2013)[1]
 • Вкупно 351.309 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. ERZ, ANA, ASZ, AU, MAB, MEK, STL, SZB, ZP
Портал http://www.erzgebirgskreis.de

Рудни Планини (германски: Erzgebirgskreis) — округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Именуван е по истоимениот планински масив (Erzgebirge), кои претставуваат масив во јужниот дел на округот и сочинуваат дел од германско-чешката граница. Се граничи со (од запад надесно) окрузите Фогтланд и Цвикау, урбаниот округ Кемниц, округот Средна Саксонија и Чешка.

Историја[уреди]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Анаберг, Ауе-Шварценберг, Штолберг и Средни Рудни Планини како дел од окружната реформа во август 2008 година.

Географија[уреди]

Округот се наоѓа во западниот дел на Рудните Планини, кои исто така ја формираат границата со Чешка. Неколку реки, кои извираат на Рудните Планини, течат низ округот, вклучувајќи ги Цвикауер Мулде и Цшопау.

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Анаберг-Бухолц
 2. Ауе
 3. Еренфридерсдорф
 4. Ајбеншток
 5. Елтерлајн
 6. Гајер
 7. Гринхајн-Бајерфелд
 8. Јохангеоргенштат
 9. Јештат
 10. Лаутер-Бернсбах
 11. Лесниц
 12. Лугау
 13. Маринберг
 14. Обервизентал
 1. Елсниц
 2. Олбернхау
 3. Покау-Ленгефелд
 4. Шнеберг
 5. Шварценберг
 6. Шајбенберг
 7. Шлетау
 8. Штолберг
 9. Талхајм
 10. Тум
 11. Волкенштајн
 12. Цшопау
 13. Цвениц
 1. Амтсберг
 2. Ауербах
 3. Бад Шлема
 4. Беренштајн
 5. Бокау
 6. Бернихен
 7. Брајтенбрун
 8. Буркхартсдорф
 9. Кротендорф
 10. Дојчнојдорф
 11. Дребах
 12. Геленау
 1. Горнау
 2. Горнсдорф
 3. Гросолберсдорф
 4. Гросрикерсвалде
 5. Гринхајнихен
 6. Хајдерсдорф
 7. Хондорф
 8. Јансдорф
 9. Кенигсвалде
 10. Милденау
 11. Нојкирхен
 12. Нидердорф
 1. Нидервиршниц
 2. Пфафрода
 3. Рашау-Маркерсбах
 4. Шенхајде
 5. Зематал
 6. Зајфен
 7. Штиценгрин
 8. Таненберг
 9. Термалбад Визенбад
 10. Цшорлау

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]