Волкенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Волкенштајн
Грб на Волкенштајн
Волкенштајн се наоѓа во Германија
Волкенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Рудни Планини
Градски единици 10
Градоначалник Гунтрам Пецолд
Основни податоци
Површина 31 км2
Надм. височина 553 м
Население 4.001 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09429
Повик. бр. 037369
Портал www.stadt-wolkenstein.de
Местоположбата на градот Волкенштајн во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°39′16″ СГШ 13°04′29″ ИГД / 

Волкенштајн (германски: Wolkenstein) е град во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Се наоѓа во Рудните Планини, на реката Цшопау, 22 километри југоисточно од Кемниц.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

  • Волкенштајн во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)
  • Хут во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)
  • Колау во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)