Цвениц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цвениц
Blick auf Zwoenitz.jpg
Грб на Цвениц
Цвениц се наоѓа во Германија
Цвениц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Рудни Планини
Градоначалник Волфганг Триберт (CDU)
Основни податоци
Површина 64,18 км2
Надм. височина 550 м
Население 10.983 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 171 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 08297
Повик. бр. 037754
Портал www.zwoenitz.de
Местоположбата на градот Цвениц во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°37′49″ СГШ 12°48′48″ ИГД / 

Цвениц (германски: Zwönitz) е град во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Тој се наоѓа 9 километри јужно од Штолберг и 24 километри југозападно од Кемниц.

Наводи[уреди]