Шајбенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шајбенберг
Грб на Шајбенберг
Шајбенберг се наоѓа во Германија
Шајбенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Рудни Планини
Градоначалник Волфганг Андерски
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 600-800 м
Население 2.203 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 245 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09481
Повик. бр. 037349
Портал www.scheibenberg.de
Местоположбата на градот Шајбенберг во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°32′27″ СГШ 12°54′45″ ИГД / 

Шајбенберг (германски: Scheibenberg) е град во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на Рудните Планини, 8 километри југозападно од Анаберг-Бухолц и 9 километри источно од Шварценберг.

Наводи[уреди]