Мајсен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мајсен
Landkreis Meißen
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. цент. Мајсен
Површина
 • Вкупна 1,453 км2
Население (31 декември 2012)[1]
 • Вкупно 244.717 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. MEI, GRH, RG, RIE
Портал http://www.kreis-meissen.de

Мајсен (германски: Meißen) — округ (Kreis) во Саксонија, Германија. Тој се граничи со (од север надесно) покраината Бранденбург, округот Бауцен, урбаниот округ Дрезден, окрузите Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, Средна Саксонија и Северна Саксонија.

Историја[уреди]

Округот потекнува од Amt Meißen, кој бил првпат споменат во 1334. Округот бил владеен од династијата Ветин. Грофовите од Мајсен создале административна единица (Amt) во 13-от век. Во 1835 Amt бил претворен во Amtshauptmannschaft, со област на моменталниот округ покриен од Amtshauptmannschaften Мајсен, Дрезден и Гросенхајн. Во 1939, овие биле преименувани во Landkreise (окрузи). Во административната реформа од 1952, неколку општини биле преместени во окрузите Фрајберг и Дебелн. Во 1990, старите окружни граници биле вратени, а во 1996 биле додадени делови на Дрезден-Ланд. Во август 2008, округот Риза-Гросенхајн бил додаден на денешниот округ, со што ја добил и моменталната големина.

Географија[уреди]

Главна река во округот е Елба, која исто така тече низ градот Мајсен.

Грб[уреди]

Грб Грб од 2009 Грбот прикажува лав, симбол на грофовите од Мајсен. Грбот бил донесен на 16 ноември 1992 и повторно со едно проширување на 20 февруари 1997. Тој е идентичен со тој на Фландрија.

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Косвиг
 2. Гредиц
 3. Гросенхајн
 4. Ломач
 5. Мајсен
 6. Носен
 7. Радебојл
 8. Радебург
 9. Риза
 10. Штрела
 1. Дира-Церен
 2. Еберсбах
 3. Глаубиц
 4. Хирштајн
 5. Кебшицтал
 6. Клипхаузен
 7. Лампертсвалде
 8. Морицбург
 9. Нидерау
 10. Нинхриц
 1. Пристевиц
 2. Редерауе
 3. Шенфелд
 4. Штаухиц
 5. Тауша
 6. Тиндорф
 7. Вајнбела
 8. Вилкниц
 9. Цајтхајн

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]