Штрела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Штрела
Градското собрание во Штрела
Градското собрание во Штрела
Грб на Штрела
Штрела се наоѓа во Германија
Штрела
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градски единици 7
Градоначалник Хари Гилднер (CDU)
Основни податоци
Површина 30,07 км2
Надм. височина 95 м
Население 3.814 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01616
Повик. бр. 035264
Портал www.strehla.de
Местоположбата на градот Штрела во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°21′11″ СГШ 13°13′33″ ИГД / 

Штрела (германски: Strehla; горнолужички: Strehla = „стрела“) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Сместен е крај реката Елба, северно од градот Риза.

Историја[уреди]

Во пишаните извори местото прв пат се среќава во 1002 г. како населба долж патот Вија Регија од Герлиц до Сантјаго де Компостела во Шпанија. Во времето на Ренесансата ова подрачје било во сопственост на семејството Пфлук.

Единици[уреди]

Штрела се дели на следниве единици:

  • Форберге
  • Герциг/Требниц
  • Гросригелн
  • Лесниг
  • Опич
  • Паусниц
  • Унтерројсен

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]