Клипхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Клипхаузен
Клипхаузен се наоѓа во Германија
Клипхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Мајсен
Општински единици 23
Градоначалник Геролд Ман
Основни податоци
Површина 112 км2
Надм. височина 260 м
Население 10.203 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01665
Повик. бр. 0351, 03521, 035204, 035244
Портал www.klipphausen.de
Местоположбата на Клипхаузен во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°05′00″ СГШ 13°32′00″ ИГД / 

Клипхаузен (германски: Klipphausen) е општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди]