Лебау-Цитау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лебау-Цитау
Landkreis Löbau-Zittau
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Укинат 01.08.2008
Адм. цент. Цитау
Површина
 • Вкупна 698,51 км2
Население (2001)
 • Вкупно 152,304 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. ZI
Портал http://www.lra-loebau-zittau.de

Лебау-Цитау (германски: Löbau-Zittau, лужички: Lubij-Žitawa) — поранешен округ (Kreis) во источниот дел на сојузната покраина Саксонија, во Германија. Соседни окрузи му биле окрузите Бауцен на северозапад и Долношлезиска Горна Лужица на север. На исток се граничел со Полска, а на југ со Чешка.

Историја[уреди]

Округот бил создаден во 1994 со спојување на двата претходни окрузи, Лебау и Цитау. Во август 2008, станал дел од новиот округ Герлиц.

Географија[уреди]

Главна река во округот е Лужичка Ниса, која исто така ја создава и границата со Полска. Главно е сместен на ридското подрачје на Лужичките Висорамнини; највисоката точка е Лауше („Lausche) со 793 метри надморска височина.

Грб[уреди]

Грб Грбот покажува карактеристична куќа од областа, со две кули позади. Кулите ги претставуваат градските собранија во градовите Лебау и Цитау.

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Бернштат на Ајген
 2. Еберсбах
 3. Хернхут
 4. Лебау
 5. Нојгерсдорф
 6. Нојзалца-Шпремберг
 7. Остриц
 8. Зајфхенерсдорф
 9. Цитау
 1. Бајерсдорф
 2. Бертелсдорф
 3. Бертсдорф-Херниц
 4. Дирхенерсдорф
 5. Ајбау
 6. Гросхенерсдорф
 7. Гросшенау
 8. Гросшвајдниц
 9. Хајневалде
 10. Јонсдорф
 11. Лавалде
 12. Лојтерсдорф
 1. Мителхервигсдорф
 2. Нидеркунерсдорф
 3. Оберкунерсдорф
 4. Одервиц
 5. Олберсдорф
 6. Опах
 7. Ојбин
 8. Розенбах
 9. Шенау-Берцдорф
 10. Шенбах
 11. Штравалде

Надворешни врски[уреди]