Оберкунерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оберкунерсдорф
Место во Котмар
Obercunnersdorf Umgebindehaeuser.JPG
Грб на Оберкунерсдорф
Оберкунерсдорф се наоѓа во Германија
Оберкунерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Герлиц
Општина Котмар
Основни податоци
Површина 15,62 км2
Надм. височина 358 м
Население 2.029  (31 декември 2011)
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02708
Повик. бр. 035875
Портал www.obercunnersdorf.de
Местоположбата на место Оберкунерсдорф во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°01′52″ СГШ 14°40′20″ ИГД / 

Оберкунерсдорф (германски: Obercunnersdorf) е поранешна општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 е споена со Ајбау и Нидеркунерсдорф и заедно ја создале новата општина Котмар.[1]

Наводи[уреди]