Средни Рудни Планини (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Средни Рудни Планини
Landkreis Mittlerer Erzgebirgskreis
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Укинат 01.08.2008
Адм. цент. Маринберг
Површина
 • Вкупна 595.36 км2
Население (2001)
 • Вкупно 93,483 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. MEK
Портал http://www.erzgebirge-mek.de

Средни Рудни Планини (германски: Mittlerer Erzgebirgskreis) — поранешен округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од запад надесно) окрузите Анаберг, Штолберг, слободниот град Кемниц и округот Фрајберг. На југ се граничел со Чешка (Карловарски крај).

Историја[уреди]

Округот бил создаден во 1994 година со спојување на поранешните окрузи Маринберг и Цшопау. На 1 август 2008 година бил споен во новиот округ Рудни Планини.

Географија[уреди]

Округот се наоѓал на Рудните Планини (Erzgebirge). Највисоката точка е 891 метар високиот Хиртштајн (Hirtstein), додека најниската точка со 305 метри се наоѓа во Вичдорф. 40% од округот е покриен со шуми.

Грб[уреди]

Грб Грбот покажува три симболи на типичните индустрии во округот. На лево е тркало, симболизирајќи ги водениците, кои биле раширени низ округот, како и симбол за модерните индустрии. Дрвото на лево е за многуте шуми и дрвната индустрија, додека чеканите долу се рударски симбол, бидејќи округот бил центар на рудартвото.

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Ленгефелд
 2. Маринберг
 3. Олбернхау
 4. Волкенштајн
 5. Цеблиц
 6. Цшопау
 1. Амтсберг
 2. Бернихен
 3. Борстендорф
 4. Дојчнојдорф
 5. Дребах
 6. Горнау
 7. Гросолберсдорф
 8. Гросрикерсвалде
 1. Гринхајнихен
 2. Хајдерсдорф
 3. Пфафрода
 4. Поберсхау
 5. Покау
 6. Зајфен
 7. Венусберг
 8. Валдкирхен

Надворешни врски[уреди]