Фрајберг (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фрајберг
Freiberg
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. подр. Хемниц
Укинат 01.08.2008
Адм. цент. Фрајберг
Површина
 • Вкупна 914 км2
Население (2001)
 • Вкупно 151,600 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. FG
Портал freiberg-regional.de

Фрајберг е поранешен округ во Саксонија, Германија. Се граничел со (од запад во правец на стрелките на часовникот) округот Митлерер Ерцгебиргскрајс, слободниот град Хемниц, окрузите Митвајда, Мајсен и Вајсерицкрајс и со Чешка.

Историја[уреди]

Округот бил основан во 1994 со спојување на поранешните окрузи Фрајберг, Бранд-Ербисдорф и Флеа. Во август 2008, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Дебелн, Фрајберг и Митвајда биле споени во новиот округ Мителзаксен.

Географија[уреди]

Округот се наоѓал на северните падини на Рудните Планини. Најголема река во регионот е Фрајбергер Мулде, која извира на чешка територија и оттаму тече кон север.

Грб[уреди]

Грб Грбот прикажува:
 • лавот е хералдичко животно на Саксонија
 • алатките ја симболизираат рударската традиција во Рудните Планини

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Августусбург
 2. Бранд-Ербисдорф
 3. Флеа
 4. Фрауенштајн
 5. Фрајберг
 6. Гросширма
 7. Едеран
 8. Зајда
 1. Бобрич
 2. Дорфхемниц
 3. Епендорф
 4. Фалкенау
 5. Франкенштајн
 6. Гросхартмансдорф
 7. Халсбрике
 8. Хилберсдорф (Саксонија)
 9. Лојбсдорф
 1. Лихтенберг
 2. Мулда
 3. Нојхаузен
 4. Нидервиза
 5. Обершена
 6. Рехенберг-Биненмиле
 7. Рајнсберг
 8. Вајсенборн

Надворешни врски[уреди]