Хајневалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хајневалде
Портата на стариот замок
Портата на стариот замок
Грб на Хајневалде
Хајневалде се наоѓа во Германија
Хајневалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Герлиц
Општ. заед. Гросшенау-Валтерсдорф
Градоначалник Јирген Валтер
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 322 м
Население 1.577 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02779
Повик. бр. 035841
Портал www.hainewalde.de
Местоположбата на Хајневалде во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 50°54′20″ СГШ 14°42′00″ ИГД / 

Хајневалде (германски: Hainewalde) е општина во Германија на реката Мандау, во Саксонија и округот Герлиц, историски припаѓа на регионот Лужица. Општината е дел од административното партнерство Гросшенау-Валтерсдорф.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]