Валдхуфен

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Валдхуфен
Валдхуфен се наоѓа во Германија
Валдхуфен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Герлиц
Општ. заед. Диза
Градоначалник Хорст Брикнер
Основни податоци
Површина 59 км2
Надм. височина 163 м
Население 2.507 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02906
Повик. бр. 035827, 03588
Портал www.waldhufen.de
Местоположбата на Валдхуфен во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°13′00″ СГШ 14°47′00″ ИГД / 

Валдхуфен (германски: Waldhufen) е општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди]