Гросшенау (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гросшенау
Gemeideverwaltung Großschönau.JPG
Грб на Гросшенау
Гросшенау (Саксонија) се наоѓа во Германија
Гросшенау (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Герлиц
Општ. заед. Гросшенау-Валтерсдорф
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 350 м
Население 5.804 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 242 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02779
Повик. бр. 035841
Портал www.grossschoenau.de
Местоположбата на Гросшенау во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 50°53′47″ СГШ 14°39′44″ ИГД / 

Гросшенау (германски: Großschönau) е општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Се наоѓа во пограничниот регион со Чешка. Бил познат како центар на фабричкото производство на дамаст во Горна Лужица до крајот на 1980-тите. Оттогаш се свртел кон туризмот.

Во близина на градот се наоѓа историска бања, која обновена и денес работи. Опремена е со затворен базен, сауна, кампови и апартмани. Градот е почетна точка за планинарите и велосипедистите, кои се желни за открување на обете страни на чешко-германската погранична област. Врвот Лауше (793 м) се наоѓа во општината Валтерсдорф и се забележува дека е највисок врв на Лужичките Планини.

Сообраќај[уреди]

Гросшенау е поврзан со соседниот чешки град Варнсдорф. Железничката станица во Гросшенау нуди три национални врски со Полска, Чешка и Германија, бидејќи градот е дел од постоечкиот еврорегион. Бидејќи сите три земји се дел од Шенген-зоната, сите гранични премини и контроли се отстранети.

Познати жители[уреди]

Наводи[уреди]