Анаберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Анаберг
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. подр. Хемниц
Укинат 2008-08-01
Адм. цент. Анаберг-Бухолц
Површина
 • Вкупна 438 км2
Население (2001)
 • Вкупно 86,800 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. ERZ
Портал erzgebirge-total.de/ana

Анаберг бил поранешен округ во Саксонија, Германија. Се граничел со (од југ надесно) Чешка и окрузите Ауе-Шварценберг, Штолберг и Митлерер Ерцгебиргскрајс. Бои на округот биле розева, зелена и сина.

Историја[уреди]

Во Средниот Век, Рудните Планини биле речиси ненаселени и покриени со густи шуми. Градовите Анаберг и Бухолц (споени во 1945 да го создадат Анаберг-Бухолц) биле основани на крајот на 16-от век, поради откривањето на рудите сребро и калај. Па така, луѓето од саксонските низини се преселиле во планините и основале многу мали градови и села.

Округот Анаберг бил основан во 1874.

Округот Анаберг станал дел од новиот округ Ерцгебиргскрајс на 1 август 2008. Округот Ерцгебиргскрајс се состои од поранешните окрузи Анаберг, Штолберг, Ауе-Шварценберг и Митлерер Ерцгебиргскрајс.

Географија[уреди]

Округот се наоѓа во западниот дел на Рудните Планини на чешко-германската граница. Се простира од високите планини на самата граница до ниските ридови на север. Градот Обервизентал е највисокиот град во Германија. Се наоѓа на падините на Фихтелберг, вториот највисок врв на Рудните Планини, на 1.214 метри.

Грб[уреди]

Грб Грбот прикажува:
 • Горе лево: грбот на грофството Шенбург-Валденбург
 • Средина лево: грбот на грофството Вербен
 • Долу лево: грбот на грофството Волкенштајн; оваа фамилија како и двете гореспоменати династии имале поседи во овој дел на Рудните Планини во текот на доцниот Среден Век
 • Десно: лавот било хералдичко животно на грофство Мајсен, претходникот на Саксонија; во овие грбови лавот држи рударска алатка со неговите предни нозе, симбилирајќи ја рударската традиција на Рудните Планини

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Анаберг-Бухолц
 2. Еренфридерсдорф
 3. Елтерлајн
 4. Гајер
 5. Јештат
 6. Обервизентал
 7. Шајбенберг
 8. Шлетау
 9. Тум
 1. Беренштајн
 2. Кротендорф
 3. Геленау
 4. Кенигсвалде
 5. Милденау
 6. Зематал
 7. Таненберг
 8. Термалбад Визенбад

Надворешни врски[уреди]