Цвикау (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цвикау
Zwickau
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. подр. Кемниц
Адм. цент. Цвикау
Површина
 • Вкупна 949 км2
Население (31 декември 2013)[1]
 • Вкупно 327.062 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. Z
Портал landkreis-zwickau.de

Цвикау (германски: Landkreis Zwickau) е округ (Kreis) во Саксонија, Германија.

Историја[уреди]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Цвикауер Ланд, Кемницер Ланд и урбаниот округ Цвикау како дел од реформата на окрузите во август 2008.

Географија[уреди]

Округот се наоѓа на северните падини на Рудните Планини, западно од Кемниц. Главни реки во округот се Цвикауер Мулде и Плајсе. Се граничи (од запад во насока на стрелките на часовникот) со покраината Тирингија, округот Мителзаксен, урбаниот округ Кемниц и окрузите Ерцгебиргскрајс и Фогтландкрајс.

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Кримичау
 2. Глаухау
 3. Хартенштајн
 4. Хоенштајн-Ернстал
 5. Кирхберг
 6. Лихтенштајн (Саксонија)
 7. Лимбах-Оберфрона
 1. Меране
 2. Оберлунгвиц
 3. Валденбург
 4. Вердау
 5. Вилденфелс
 6. Вилкау-Хаслау
 7. Цвикау
 1. Бернсдорф
 2. Каленберг
 3. Криницберг
 4. Денхериц
 5. Фрауројт
 6. Герсдорф
 7. Хартмансдорф кај Кирхберг
 8. Хиршфелд
 9. Лангенбернсдорф
 10. Лангенвајсбах
 1. Лихтентане
 2. Милзен
 3. Нојкирхен
 4. Нидерфрона
 5. Обервира
 6. Рајнсдорф
 7. Ремзе
 8. Занкт Егидин
 9. Шенберг

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]